Proslava Velike Gospe u Jasenovcu, „O Majko, majko jasenovačkog kraja“

Svetkovina štovanja majke Božje u Jasenovcu seže u daleku povijest.

Svetkuje se od 16 stoljeća kada je hrvatski ban Berislavić na sam blagdan  zaustavio prodor Turaka kod Jasenovca. Blagdan se veže i za utapanje mještanina  u rijeci Savi , koji je na molitvu i zagovor Majke Božje oživio. Ovaj događaj i čudo  prikazano je na velikoj fresci  u marijanskom svetištu u Mariji Bistrici.

Čak ni neprijatelji u Domovinskom ratu koji su  srušili župnu crkvu u Jasenovcu , zaštićeni spomenik kulture od koje je ostao  dio  izgorjele drvene građe od koje je napravljen veliki križ  nije mogao umanjiti vjeru i zavjet  Majci Božjoj koji joj iskazuje na tisuću vjernika za blagdan velike Gospe.

Ove godine na hodočašće u ovo marijansko svetište  došao je veliki  broj vjernika iz svih krajeva, neki i pješice.

Središnje misno slavlje u 11,00 sati predvodio je arhiđakon   Milan Vidaković i dekan novljanskog dekanata i župnik župe Jasenovac , Krapje i Lonja Pejo Oršolić.

Poslije misnog slavlja  vjernici su u procesiji prošli središtem mjesta. Mještanke u narodnim nošnjama i vatrogasci u svečanim odorama u procesiji su nosili sliku  Uznesenja Blažene Djevice Marije, zbor je pjevao Marijanske pjesme.

Misa zahvalnica služena je u 19,00 sati.

Običajna pjesma, himna Majci Božjoj jasenovačkoj je  „jasenovačka  majko“ koju je nakon povratka iz prognanstva napisao Mića Mačković-Skula , a uglazbio Ivica Kotromanović, pjevana je na kraju misnog slavlja i u procesiji.

Sportsko ribolovno društvo „Jez“ Jasenovac besplatno je donirao fiš za posjetitelje, u popodnevnim satima  održan je sportski  program NK Jasenovac“.

U večernjim satima za glazbu su se pobrinuli ugostitelji.

Svetkuje se od 16 stoljeća kada je hrvatski ban Berislavić na sam blagdan  zaustavio prodor Turaka kod Jasenovca. Blagdan se veže i za utapanje mještanina  u rijeci Savi , koji je na molitvu i zagovor Majke Božje oživio. Ovaj događaj i čudo  prikazano je na velikoj fresci  u marijanskom svetištu u Mariji Bistrici.

Čak ni neprijatelji u Domovinskom ratu koji su  srušili župnu crkvu u Jasenovcu , zaštićeni spomenik kulture od koje je ostao  dio  izgorjele drvene građe od koje je napravljen veliki križ  nije mogao umanjiti vjeru i zavjet  Majci Božjoj koji joj iskazuje na tisuću vjernika za blagdan velike Gospe.

Ove godine na hodočašće u ovo marijansko svetište  došao je veliki  broj vjernika iz svih krajeva, neki i pješice.

Središnje misno slavlje u 11,00 sati predvodio je arhiđakon   Milan Vidaković i dekan novljanskog dekanata i župnik župe Jasenovac , Krapje i Lonja Pejo Oršolić.

Poslije misnog slavlja  vjernici su u procesiji prošli središtem mjesta. Mještanke u narodnim nošnjama i vatrogasci u svečanim odorama u procesiji su nosili sliku  Uznesenja Blažene Djevice Marije, zbor je pjevao Marijanske pjesme.

Misa zahvalnica služena je u 19,00 sati.

Običajna pjesma, himna Majci Božjoj jasenovačkoj je  „jasenovačka  majko“ koju je nakon povratka iz prognanstva napisao Mića Mačković-Skula , a uglazbio Ivica Kotromanović, pjevana je na kraju misnog slavlja i u procesiji.

Sportsko ribolovno društvo „Jez“ Jasenovac besplatno je donirao fiš za posjetitelje, u popodnevnim satima  održan je sportski  program NK Jasenovac“.

U večernjim satima za glazbu su se pobrinuli ugostitelji.