Službene internet stranice Općine Jasenovac

Obilježen Dan općine i 24. Obljetnica VRO „Bljesak“

Obilježavanje Dana Općine Jasenovac  započelo je 30. travnja polaganjem vijenaca i paljenje svijeća   kod spomenika hrvatskim braniteljima u parku ispred zgrade općine. Vijence su položili i zapalili svijeće obitelji  poginulih  i nestalih hrvatskih branitelja, udruge proizašle iz Domovinskog rata,  Tomo Medved ministar hrvatskih branitelja , državna tajnica Nevenka Benić,  državni tajnik Središnjeg ureda za stambeno zbrinjavanje Nikola Mažar,  izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra  unutarnjih poslova  Damira Krstičević  general Željko Ljubas , Župan Ivo Žinić sa suradnicima, izaslanik gradonačelnika Grada Zagreba Milana Bandića Miodrag Demo, ratni zapovjednici,  izaslanik Načelnika policijske uprave Sisačko moslavačke  Luke Pešut,  načelnik Policijske stanice Novska Jure Klišanin, izaslanstvo Općine Jasenovac na čelu sa predsjednikom Općinskog  vijeća  Dubravkom Bradašić sa vijećnicima i Općinskom načelnicom  Marijom Mačković, čelnici susjednih općina i gradova, direktori javnih poduzeća i ustanova,  vatrogasci, predstavnici udruga civilnog društva,  stanovnici Općine  Jasenovac. Nakon mirozova, molitvu za sve poginule i nestale predvodio je Dekan Novljanskog dekanata i župnik župe Uznesenja Blažene Djevice Marije i sv. Nikola biskupa  Pejo Oršolić. Nakon polaganja vijenaca, svi zajedno u koloni sjećanja uputili su se  na otvorenje Spomen –sobe Domovinskog rata. Nakon himne, minute šutnje, čitanja imena poginulih branitelja, te prigodnog  kratkog programa, obraćanja načelnice Marije Mačković, Darka Đilas, predsjednika Udruge branitelja Općine Jasenovac, zamjenika ravnatelja  Hrvatskog memorijalnog – dokumentacijskog centra Domovinskog rata Mate Rupić i ministra Tome Medveda, te molitve  otkrivanjem ploče na zidu zgrade, kćeri poginulih hrvatskih branitelja Ivana Šimičić i Marija Dragić otvorile su Spomen-sobu hrvatskih branitelja. Obrativši se nazočnima, Tomo   Medved , ministar hrvatskih   branitelja, poklonivši se pred   fotografijama  poginulih   branitelja rekao je „neka nam   budu snaga i vodilja i kada ne   znamo  kojim putem krenuti,   dođimo i pogledajmo slike naših   junaka, neka nam oni budu   putokaz“. „Hrvatski branitelji koji su dali svoj život  za Domovinu imat će trajnu uspomenu  u Spomen sobi u Jasenovcu. Izuzetno sam ponosna. Mi ako želimo vjerno služiti svojoj Domovini, kao što su to i oni činili, moramo nastaviti njegovati tradiciju i poštivati njihovu žrtvu, te svojim radom doprinijeti napretku i boljitku ovog područja“ kazala je općinska načelnica. Sredstva za uređenje objekta i okoliša izdvojilo je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU  kroz Program razvoja lokalne zajednice u iznosu od oko 600.000,00 kn, a Ministarstvo hrvatskih branitelja 90.000,00 kn za unutarnje uređenje i opremanje. Soba je uređena u suradnji sa  Ministarstvom hrvatskih branitelja i  Hrvatskim  memorijalno- dokumentacijskim centrom Domovinskog rata. Tijekom ratnih događanja na jasenovačkom području poginulo je 19 hrvatskih branitelja i  11 civilnih žrtava. U Spomen-sobi Domovinskog rata su dobili vječni mir. U pučkom domu održana je svečana sjednica Općinskog vijeća. U programu osim govornika sudjelovala je Udruga za očuvanje kulturne baštine Jasenovac, učenici OŠ Jasenovac, te tamburaški sastav „Sitni sati“. U VRO „Bljesak“ 1. svibnja 1995. godine koja je započela u ranim jutarnjim satima, redarstvene snage Hrvatske vojske i policije oslobodile su privremeno okupirana  naselja  Općine Jasenovac: Jasenovac, Košutaricu i Mlaku. Bio je to uvod u VRO „Oluja“ u kojoj su oslobođena ostala naselja Općine Jasenovac: Uštica, Višnjica i Tanac. 1. Svibanj započeo je „budnicom“, nastavljen je Svetom misom u 11,00 sati za sve poginule u Domovinskom ratu, a u 13,00 sati počeo je tradicionalni malonogometnim turnirom u kojem su sudjelovali nogometni klubovi s područja Općine Jasenovac. Prvo mjesto osvojio je NK „Sava“ Puska, drugo NK „Uštica“ iz Uštice, treće „Mladost“ Košutarica, četvrto „Naprijed“ Krapje, a peto NK „Jasenovac“ iz Jasenovca.   U zoni malih obrta članovi lovačkih udruga Sisačko-moslavačke županije kuhale su čobanac za sve sudionike u sportskim natjecanjima, te za stanovnike Općine koji su se okupili uz zabavni program tamburaškog sastava „Sitni sati“.