Službene internet stranice Općine Jasenovac

Općini Jasenovac „petica“ za transparentnost proračuna za 2019. godinu

Institut za javne financije  redovito analizira proračunsku transparentnost županija, gradova i općina na području cijele Republike Hrvatske njih 576. U razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca 2018. godine  istraživali su  da li je   na mrežnim stranicama objavljeno Godišnje izvršenje proračuna za 2017. godinu  i polugodišnje za 2018. godinu , a od  4. veljače 2019. do 29. ožujka 2019. godine  na mrežnim stranicama objavu  Prijedloga proračuna za 2019. godinu, Izglasan proračun za 2019. godinu, kao i Proračun za građane. U obzir su uzeti samo dokumenti koji su na mrežnim stranicama jedinice lokalne (regionalne ) samouprave  bili dostupni u navedenom razdoblju, ali ne i naknadno objavljeni dokumenti. Gledalo se pet ključnih dokumenata , a ocjene su  vrednovane od  0 do 5. Općina Jasenovac  za transparentnost proračuna dana je najviša ocjena 5,  dakle u točnom određenom vremenu pregleda objavljeno je svih pet ključnih dokumenta. Transparentni proračuni omogućuju uvid u  potpune, točne, pravovremene i razumljive  informacije  o proračunu, pa građani mogu vlastitim  angažmanom utjecati na efikasnost prikupljanja javnih prihoda i ponude javnih dobara i usluga, na povećanje  odgovornost lokalnih vlasti i smanjenje  mogućnosti za korupciju, istaknula je ravnateljica instituta  Katarina  Ott. Prezentaciji transparentnosti proračuna svih jedinica lokalne samouprave 3. srpnja 2019. godine u  Kući Europe nazočila je pomoćnica ministra financija i glavna državna rizničarka Ivana Jakir-Bajo, državni tajnik Ministarstva uprave Dario Nekić i čelnici jedinica lokalne samouprave.