Službene internet stranice Općine Jasenovac

Posjet dječjeg vrtića knjižnici Jasenovac

Posjetili su prostor knjižnice, upoznali se sa knjigama i knjižničkim odjelima. Kroz radionicu su napravili označivače knjiga, koje su obojali prema vlastitoj želji i uživali u međusobnom druženju i približavanju svijetu čitanja. Zajedno smo čitali, listali knjige i dječje slikovnice, te proučavali sadržaje za djecu, a svako je dijete dolaskom učlanjeno u knjižnicu. Zašto je čitanje i slušanje u najranijoj dobi bitno;
  • čitanje je od velikog značaja za djetetov kognitivni, emocionalni i socijalni razvoj
  • unatoč suvremenoj tehnologiji i novim igračkama roditelji trebaju čitati djeci rane i predškolske dobi te je knjiga, slikovnica još uvijek sastavni djetinjstva putem koje dijete uz pomoć roditelja upoznaje svijet oko sebe i na prirodan način uči
  • istraživanja pokazuju da djeci valja čitati od najranije dobi, a iskustvo pokazuje da djeca vole priče i jako im se vesele, samo ako im je čitanje uobičajena i svakodnevna aktivnost
  • važno je odabrati priču koja govori o nečemu što je njima poznato, da nije preduga i da ne sadrži previše nepoznatih riječi, koje djecu mogu zbunjivati i ometati u koncentraciji slušanja
  • djeci treba dopustiti da priču komentiraju, raspravljaju o njoj i prepričaju dio koji im se najviše svidio jer na taj način razvijaju pamćenje i komunikaciju
  • uz aktivno sudjelovanje u pričanju, djecu isto tako treba poticati i naučiti ih da vježbaju slušanje kako bi se potaknula mašta, razmišljanje i kreativnost
  • djeci treba dopustiti i da sami vježbaju okretanje stranica, istraživanje, listanje.