Službene internet stranice Općine Jasenovac

SVETI NIKOLA DARIVAO DJECU U JASENOVCU

U organizaciji Turističke zajednice općine Jasenovac, Narodne knjižnice i čitaonice Jasenovac i Općine Jasenovac Sveti Nikola je i ove godine darivao svu djecu školske i predškolske dobi sa područja općine Jasenovac. U očekivanju Svetog Nikole za djecu je organizirana prigodna kazališna predstava „A gdje su darovi?“  u izvedbi Teatra „Don Hihot“ iz Ivanić Grada. Sveti Nikola je djeci darovao pakete sa slatkišima i zlatnom šibom, koje su i ove godine  izradile vrijedne ruke žena iz Centra za pomoć i njegu Jasenovac. Darivano je 200 djece iz Jasenovačkih naselja i naselja Plesmo. Tradicija darivanja djece za blagdan Svetog Nikole sa područja općine Jasenovac duga je više od dvadeset godina, osim što su se darovi dijelili u jasenovačkom pučkom domu, bilo je i organiziranog odlaska Svetog Nikole po svim naseljima jasenovačke općine. Prema narodnom vjerovanju Sveti Nikola zaštitnik je pomoraca, djece, siromaha, studenata, ribara, pekara, putnika, trgovaca. Poznat je kao svetac koji pomaže nevoljnima i širi vjeru.