Službene internet stranice Općine Jasenovac

Drugi CD Udruge za očuvanje kulturne baštine Jasenovac-pjesme pjevane s radošću i ponosom

Dio pjesma snimljen je prije sedamnaest godina, a dio tijekom prošle godine na Hrvatskom radiju Zagrebu i u tonskom studiju „Podmornica“ u Samoboru. Na snimanju 2003. godine pjevali su: Katica, Dimitrić, Ana Pirija (Kova), Ljubica Mačković, Anka Prpić, Ruža Šimičić, Kata Sogonić, Ana Vidaković (Seka), Manda Čevizović, Mira Dumešić, Ana Horvat, Ana Paušić, Ljuba Brnić (Čapunova), Nikola Crnadak, Pavle Šepović, Matija Jurić, Marija Jurić (Buvina), Marija Jurić (Tunjcina), Jela Katušić, Marija Đilas, Antun Đilas, Jasminka Dragić, Ljubica Prpić. Na snimanju 2019. godine pjevali su: Mihaela Markulin, Gordana Rakarić, Mira Dumešić, Mića Mačković, Jasminka Dragić, Jela Katušić, Ana Horvat, Luka Đilas, Ljubica Prpić, Marija Mačković, Josip Baić, Ljubica Ruf, Jelica Kuzlić, Željka Mačković. Udruga za očuvanje kulturne baštine Jasenovac osnovana je 27. siječnja 2001. godine s ciljem poticanja, razvijanja, čuvanja i promoviranja etnobaštine tj. folklornog pjevanja i tamburaške glazbe, te ostalih vidova umjetničkog izričaja u okviru kulturno umjetničkog amaterizma, osobito s područja općine Jasenovac, naselja smještenog na ušću Une Savu.
– Pjesme su to o posavskom kraju, vrijednim ljudima, težacima, poljoprivrednim poslovima i ljubavima. Otpjevane su s radošću i ponosom, onako kako su to činili njihovi preci i kako će to činiti njihovi nasljednici, budući čuvari glazbene baštine jasenovačkog zavičaja – kazala je na predstavljanju CD u prepunom Mjesnom domu, etnologinja i muzejska savjetnica Slavica Moslavac, producentica CD-a. – Pjesme su obuhvatili stvarni život ljudi koji su ovdje živjeli, jer s pjesmom se rađalo, živjelo i umiralo, pjesmom se slavio rad. Ljudi koji su teško živjeli nekada voljeli su pjevati, voljeli su svoj kraj i posvetili su mu sve pjesme – rekla je Marija Mačković, općinska načelnica i članica Udruge za očuvanje kulturne baštine Jasenovac.
Dodala je kako Udruga za očuvanje kulturne baštine Jasenovac baštini tradiciju Hrvatsko pjevačkog društva „Svačić“ osnovanog 1909. godine. [audio mp3="https://www.opcina-jasenovac.hr/wp-content/uploads/2019/12/J_MARIJA-MACKOVIC.mp3"][/audio] Kako je kazala Jasminka Dragić, prva počimalja pjesama, izlazak CD-a je jako značajan za Udrugu, za čuvanje tradicije i pjevanje. [audio mp3="https://www.opcina-jasenovac.hr/wp-content/uploads/2020/01/J_JASMINKA-DRAGIC.mp3"][/audio]   Ovo je drugi CD pjesma jasenovačkog kraja, na prvom su Udruga za očuvanje kulturne baštine JasenovacKUD „Šubić“ Novska KUD „Košutarica“ Košutarica, snimili pjesme Pasionske baštineKorizmene pjesme koje se pjevaju u naseljima JasenovcaNovske Hrvatske Dubice. Uz Udrugu za očuvanje kulturne baštine Jasenovac, na predstavljanju CD-a „Jasenovac, rodno selo moje“, nastupio je i KUD „Košutarica“. Izlazak CD-a pomogli su Ministarstvo kulture RH Općina Jasenovac.