Službene internet stranice Općine Jasenovac

Uz molitvu i pjesmu upaljena prva adventska svijeća

U nedjelju 2. prosinca 2018. godine u Župnoj crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije i Sv. Nikole Biskupa prije misnog slavlja u 11,00 sati upaljena je prva adventska svijeća na adventskom vijencu. Adventski vijenac izrađen je od zimzelenog lišća ili grančica. Pleten je da nema početka ni kraja i simbolizira vječnost. Svaka svijeća na adventskom vijencu simbolizira osim četiri godišnja doba, odnosno čini četiri razdjelnice u ljudskoj povijesti. Prva svijeća zove se još i prorokova svijeća te predstavlja nadi i iščekivanje, druga ili betlehemska svijeća predstavlja mir i šalje poruku pomirenja , treća svijeća je pastirska i predstavlja radost i veselje. Posljednja se zove svijeća anđela, a predstavlja ljubav. Advent ili Došašće je vrijeme pripreme za blagdan Božića. Može početi najranije 27. studenog a najkasnije 3. prosinca. Završava 24. prosinca na Badnjak. Za vrijeme Adventa osim vanjskog ukrašavanja i komercijalizacije tog razdoblja što je dakako lijepo i potrebno, ali je svakako potrebno da vjernici i u sebi nose unutarnju ljepotu i milost. Do Božića po tradiciji služit će se svako jutro mise „zornice“ u župnoj crkvi u 6,00 sati ujutro. Prvog jutra u ponedjeljka Župna crkva je bila gotovo puna vjernika.