Službene internet stranice Općine Jasenovac

Održan Stožer Civilne zaštite općine Jasenovac u vezi s prijetnjom širenja koronavirusa

Sjednicu je vodio Silvije Balić, načelnik Stožera, a razgovaralo se o aktualnom stanju u Hrvatskoj vezanom uz prijetnju koronavirusa na ovom području. Na sjednici su iznesene najnovije odluke nacionalnog Stožera za praćenje i borbu protiv koronavirusa. Od ovog tjedna uvedena je mjera prestanka dolaska učenika u školu, na dva tjedna, a prije toga je uvedena mjera o  neodržavanju javnih skupova na kojima bi se okupilo više od 100 osoba. Još jedom je ponovljeno da koronavirus ima simptome slične gripi i da se brzo širi populacijom. Održavanje školske nastave je u nadležnosti resornog Ministarstva i Osnovne škole Jasenovac, a općina Jasenovac moli sve svoje stanovnike da sve potrebe dolaska u općinu Jasenovac svedu na minimum isto također i ustanove koje djeluju u sklopu općine, Centar za pomoć i njegu, Narodna knjižnica i čitaonica Jasenovac, Jasenovačka voda i Komunalni servisi Jasenovac mogu im se obratiti telefonskim pozivom ili putem e-maila. Kontakt brojevi:
  • Općina Jasenovac i Turistička zajednica 044/672-005,
  • Centar za pomoć i njegu 044/672-144,
  • Knjižnica Jasenovac 044/672-365,
  • Jasenovačka voda i Komunalni servisi Jasenovac 044/672-043.
Načelnica općine Jasenovac Marija Mačković naglasila je da će se Općina Jasenovac u potpunosti pridržavati propisanih mjera, pa je tako otkazana događanja ( vatrogasne skupštine i nogometni sadržaji). Apelirala je i na stanovnike općine Jasenovac da se svatko osobno, odgovorno i u potpunosti uključi u borbu protiv širenja koronavirusa, tako što se neće družiti i okuplja u velikom broju i što će što manje izlaziti na javni prostor, u slijedeća dva, tri tjedna. Sve mjere u zaštiti stanovništva, koje će se donositi na državnoj razini Općina Jasenovac će provoditi, a svim stanovnicima upućuju poziv da ne podliježu panici i raznim nedobronamjernim informacijama. Trgovine na području općine Jasenovac su dobro opskrbljene, a tako će se nastaviti i idućih tjedana, pa nestašice ne bi trebalo biti niti jednog potrebnog artikla, a posebno ne prehrambenih proizvoda. Na Stožeru Civilne zaštite još jednom je naglašeno kako koronavirus ima simptome jače gripe, visoku temperaturu i bolove u prsima, pa svatko tko osjeti takve simptome treba se telefonski javiti obiteljskom liječniku, ili na telefon epidemiologa Zavoda za javno zdravstvo SMŽ, čiji su mobiteli: 098 29 35 78,  098 29 35 76,  098 2935 72  i  098 981 32 73. Stanovništvo općine Jasenovac u 99% slučajeva živi u vlastitim obiteljskim kućama, u kojima je moguće organizirati samoizolaciju eventualno oboljelih, no za kvalitetnu izolaciju, odnosno karantenu zaraženih nema potrebnih uvjeta, pa će u tom smislu i obavijestiti županijski Stožer Civilne zaštite.