Službene internet stranice Općine Jasenovac

Obilježena 25. obljetnica VRO „Bljesak“

U četvrtak 30. travnja 2020. godine u 16,00 sati u jasenovačkom parku kod spomenika Hrvatskim braniteljima  u prigodi obilježavanja 25. obljetnice VRO „Bljesak“ paljenjem svijeća obilježena je obljetnica veličanstvene operacije   u kojoj su oslobođeni i  dijelovi Općine Jasenovac privremeno okupirani 1991. godine. Počast su odali predstavnici udruga proizašlih iz Domovinskog rata i to: predsjednica roditelja poginulih hrvatskih branitelja Božica Lončarević, predsjednica Udruge udovica iz Domovinskog rata Ana Kaurin, Predsjednik HVIDRE –e Novska Ivica Vulić, Udruga branitelja Općine Jasenovac na čelu sa predsjednikom Darkom Đilas, načelnik policijske postaje Novska Jure Klišanin, časnički zbor na čelu sa predsjednikom Edvardom Bogojević, općinski vijećnici na čelu sa predsjednikom općinskog vijeća Željkom Đurić, općinska načelnica i saborska zastupnica Marija Mačković  njezin zamjenik Silvije Balić, članovi općinske uprave te sami sudionici akcije. Akcija je započela 1. svibnja 1995. u ranim jutarnjim satima. Kad su hrvatske vojne i redarstvene snage munjevitom akcijom oslobodile okupirana područja  zapadne Slavonije. Za samo 31 sat oslobođeno je oko 500  četvorni kilometara koje je zaposjeo srpski agresor i uspostavljen je nadzor nad  autocestom A3. Sam Jasenovac oslobođen je  1. svibnja kada je hrvatski radio u 12,00 sati javio da su hrvatske snage ušle u Jasenovac.  Nakon samog ulaska u Jasenovac  i javljanja na motorolu sretne vijesti svojim nadređenim ubijen je snajperom iz prekosavskog naselja Uštica Ivica Čaja tada zapovjednik 2. bojne 125. brigade. U VRO Bljesak“ oslobođena su tri naselja: Jasenovac, Košutarica i Mlaka,. Privremeno okupirana prekosavska naselja Uštica, Višnjica i Tanac čekala su oslobađanje u VRO „Oluja“. Općina Jasenovac jedina je općina u RH koja je oslobađana u dvije vojno redarstvene operacije.