Službene internet stranice Općine Jasenovac

MEĐUNARODNI DAN MEĐUSOBNOG POMAGANJA I KREATIVNA RADIONICA

U ponedjeljak 26. listopada 2020. godine obilježen je Međunarodni dan međusobnog pomaganja u prostorijama Centra za pomoć i njegu Jasenovac. Program je započeo u 11:00 sati uz poštivanje svih propisanih epidemioloških mjera. Svi prisutni mogli su pogledati prezentaciju o raznim oblicima međusobnog pomaganja. Naglasak je bio na pružanju pomoći ljudima oko sebe bez obzira na nacionalnu, vjersku, rasnu, dobnu i spolnu pripadnost. Za sve zainteresirane bio je organiziran info pult s prigodnim brošurama, razmjena iskustava, druženje i mala zakuska. Već dugi niz godina Centar za pomoć i njegu Jasenovac orijentiran je na pružanje raznih oblika pomoći svima potrebitima (prikupljanje potrebnih podataka, dostava lijekova i namirnica na kućnu adresu, naručivanje pacijenata na bolničke preglede, kopiranje raznih dokumenata, prijevoz do zdravstvenih ustanova…). U sklopu projekta „Svi smo mi zajednica“ Centar nastavlja s dosadašnjim aktivnostima te provođenjem raznih radionica poboljšava socijalizaciju i uključenost osoba starije životne dobi. KREATIVNA RADIONICA – PIROGRAFIJA U petak (09. listopada 2020.) i srijedu (21. listopada 2020.) u prostorijama Centra za pomoć i njegu Jasenovac održane su kreativne radionice pirografije s početkom u 10:00 sati. Radionici su prisustvovali volonteri i korisnici projekta „Svi smo mi zajednica“ koji je financiran sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda. Svoje znanje i vještine svima prisutnima prenio je gospodin Spahović Jasmin koji je član HUKA-e, Hrvatske udruge kreativnih amatera.

   

Pirografija je izrada umjetnina toplinskom obradom drveta pri čemu se užarenom niti pali drvo i izrađuje crtež. Sve što je potrebno za navedenu tehniku jesu: alat za crtanje - lemilica ili pirograf, drvena podloga i fotografija koja se može nacrtati olovkom ili indigo papirom preslikati na drvo. Najčešće se koristi svjetlije drvo kao što su lipa, javor, breza i bukva. Radionica je održana uz poštivanje svih propisanih epidemioloških mjera.