Službene internet stranice Općine Jasenovac

Upaljena prva adventska svijeća

Započelo je Došašće ili advent. To je razdoblje u crkvenoj godini koje počinje četiri nedjelje prije Božića. U Došašću se izrađuju adventski vijenci. Čine ga dva temeljna simbola : krug i  svjetlo. U krug se umeću četiri svijeće koje označavaju  četiri razdjelnice u  ljudskoj povijesti: stvaranje, utjelovljenje, otkupljenje i svršetak. Krug se plete od zimzelenog drveća ali bez početka i kraja što  označuje vječnost. Prva adventska svijeća zapaljena je u nedjelju 29. prosinca pa tako redom  svake nedjelje pa do Božića gore sve četiri. Za svakog kršćanina to je vrijeme iščekivanja, nade, budnosti i čežnje za boljim, počevši svatko ponaosob od sebe . Prva adventska svijeća upaljena je i u centru  naselja Jasenovac u organizaciji Centra za pomoć i njegu  i djelatnika  programa „Svi smo mi zajednica“ Općine Jasenovac, te u naselju Puska u organizaciji Udruge „Srce“ Puska. U Došašću se svako jutro služe mise „zornice“ u 6,00 sati ujutro, koje imaju pokornički značaj, jer valja ustati vrlo rano. Predstavljaju stoga neki oblik četverotjednog odricanja od sna. Svoj početak imaju  još u srednjem vijeku. U Župi Jasenovac to je tradicija koja se prenosi  stoljećima s koljena na koljeno.