Službene internet stranice Općine Jasenovac

„U ritmu čitanja“ sa Bećarcom

Mjesec hrvatske knjige svake se godine obilježava u našoj knjižnici. Ovogodišnja je manifestacija bila posvećena glazbi, a moto ovogodišnjeg obilježavanja je U ritmu čitanja!

 

                       

Domaćini obilježavanja ovogodišnje manifestacije bili su Narodna knjižnica i čitaonica Jasenovac, u suradnji sa Udrugom umirovljenika i Centrom za pomoć i njegu, te projektom „Zaželi“ i „Radim, pomažem, učim“. Dan obilježavanja bio je 14.11.2019., i zajedno uz voditelje, učitelje i umirovljenike pridružili su nam se i učenici od 1.-4. razreda Osnovne škole Jasenovac.

Kako je tematika ovogodišnjeg obilježavanja bila glazba i ritam, naši gosti umirovljenici su zajedno sa učenicima bili zaslužni za povezivanje baštinske glazbe i pjevanja, čitanja, pisanja i kreativnosti. Svaki razred je dobio zadatak napisati Bećarac (vokalno-instrumentalni napjev s područja Slavonije, Baranje i Srijema, veselog i vedrog teksta, najčešće prožet alegorijama i metaforama) te time objediniti glazbu i pisanje a kroz šaljivi pristup reći nešto o knjigama i svom razredu.

Nakon pisanja Bećarca, i uglazbljivanja istog, svaki razred je izveo svoj tekst i zapisao ga na posebnu tkaninu, koja će im služiti za uspomenu u razredu, nakon čega ga je uz pratnju glazbe naših umirovljenika izveo pred ostalim učenicima.

S obzirom da su učenici bili zainteresirani za pripremljene sadržaje, nakon izvedbe su čak i zaplesali ispred knjižnice, uz pratnju tamburaša, te tako razveselili i sve prisutne. Kako im je bilo, i tekstove njihovih bećaraca, pogledajte niže u tekstu. Učenici su zajedno sa učiteljima upoznali i i dijelove knjižnice, napravili označivače za knjige te se družili i zabavljali sa domaćinima.

Mjesec hrvatske knjige ove godine ima i Nacionalni kviz za poticanje čitanja koji nosi naziv Ritam odrastanja, a čitat će se knjige:

  • Tihi-Stepanić, Jasminka. Ljeto na jezeru Čiču. Zagreb: Naklada Ljevak, 2018.

  • Guljašević Kuman, Ivana. Drugačija. Zagreb: Igubuka, 2018.

  • Golub, Vlasta. Eva, mala žena. Zagreb: Hrvatsko društvo književnika za djecu i mlade, 2018.

Za sudjelovanje u kvizu posjetite stranicu;

https://www.knjiznica.hr/mhk-kviz/

te na taj način sudjelujte u obilježavanju i osvojite zanimljive nagrade

Svi građani za vrijeme Mjeseca hrvatske knjige imaju pravo besplatno se učlaniti u našu knjižnicu stoga se nadamo da ćete nas i vi dragi čitači posjetiti.

   

Što smo danas pisali i radili pročitajte i pogledajte:

 

Bećarac 1. razreda;

Kiša pada, svuda raste trava Nema veze, veseli smo sada

Iz knjige nama svuda lete slova Pisanka je nama mudra sova (1 2 opsa sa)

Veseli smo mali mi prvaci Pravi smo mi zato baš pjevači (1 2 opsa sa)

 

 

Bećarac 2. razreda

Petra naša pravi se da ne zna gleda Matu, Lovru Kristijana (1 2 opsa sa)

Mi smo đaci mali veseljaci Baš smo slatki kao medenjaci (1 2 opsa sa)

     

Bećarac 3. razreda

Mi smo pravi, veseli smo đaci šalu uvijek držimo u šaci (1 2 opsa sa)

Škola nam je svima jako draga A Ivana je uvijek baš draga (1 2 opsa sa)

Plesati po hodnicima znamo A ni trčanje nam nije strano (1 2 opsa sa)

   

Bećarac 4. razreda

Veliki smo i učiti znamo Svoje znanje nikome ne damo (1 2 opsa sa)

Veseli smo igramo se rado Bučni smo ko jedno pravo stado (1 2 opsa sa)

Kod nas šale uvijek dobro pale Ni u sepet one ne bi stale (1 2 opsa sa)

   

Zajednički bećarac uz ples

Draga naša knjižničarko Sanja Što si danas pripremila nama (1 2 opsa sa)

Mi smo danas rado došli tebi Željni znanja, knjiga i čitanja (iju ju)

Draga naša knjižničarko Sanja koji poklon dati ćeš ti nama (1 2 opsa sa)