Na području općine Jasenovac postavljeni seizmološki uređaji

Nakon niza potresa koji su pogodili našu županiju, uključujući našu općinu javila se potreba za širenjem postojeće mreže seizmoloških postaja. Seizmološka služba pri Geofizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakultete u Zagrebu (PMF) prikuplja i analizira makroseizmičke i mikroseizmičke podatke, te su slijedom istih i na našem području postavljena 3 takva uređaja.

Jedan od uređaja je postavljen i u podrumu Narodne knjižnice i čitaonice Jasenovac, koji je prošli tjedan aktivirao seizmolog Krešimir Kuk, dipl.ing. sa geofizičkog odsjeka u Zagrebu. Uređaji se postavljaju na  potresom pogođenim područjima, te prikupljaju podatke kojima se prate i analiziraju vibracije tla.