Osnovna škola Jasenovac domaćin Erasmus+ projektu

U sklopu Erasmus+ projekta "Accept me as I am" Osnovna škola Jasenovac bila je od 2. do 6. svibnja domaćin školama iz Litve, Španjolske, Italije, Rumunjske i Grčke.

Tema projekta je prihvaćanje i uvažavanje različitosti. Na dočeku su goste pozdravili ravnatelj škole Branko Šepović, te načelnica Općine jasenovac Marija Mačković, a učenici škole i Udruga za očuvanje kulturne baštine Jasenovac pripremili su mali program. Učenici škole su zajedno sa gostima - 32 učenika i 12 voditelja - raznim radionicama, izradom prezentacija, sudokua, pisanjem poruka mira vrijedno radili i surađivali.

Posjetili su JU Spomen područje Jasenovac, Spomen sobu Domovinskog rata u Jasenovcu, romsko groblje u Uštici, katoličku i pravoslavnu crkvu u Jasenovcu. Uz to, obišli su Park prirode Lonjsko polje i vozili se električnim brodovima po Strugu, posjetili Poduzetnički inkubator PISMO u Novskoj i uživali u igranju raznih video igara.

Umirovljenici iz Jasenovca prezentirali su stare tradicijske sportove, pekli su djeci "poderane gaće", a ribičko društvo "Jez" pripremilo je šarane na rašljama... Organizirali smo i Pub kviz natjecanje (hvala voditeljima iz Novljanske pub kviz lige) kao i disco večer, a na rastanku je isplakano dosta suza. "Sve u svemu, uživali smo prekrasnih šest dana sa našim gostima. Naravno, ne treba ni napominjati koliko je truda uloženo da bi čitav događaj bio kvalitetno organiziran, pa zato hvala svima koji su sudjelovali u ovom projektu".