Općina Jasenovac obilježila 30-tu obljetnicu utemeljenja, 28. obljetnicu VRO „Bljesak“, Međunarodni praznik rada i blagdan sv. Josipa radnika

Općina Jasenovac obilježila je 1. svibnja 30-tu obljetnicu utemeljenja, 28. obljetnicu VRO „Bljesak“, Međunarodni praznik rada i blagdan sv. Josipa radnika.
Obilježavanje je započelo odavanjem počasti svim poginulim, umrlim i nestalim hrvatskim braniteljima kod spomen-obilježja u parku u Jasenovcu. Vijence je položilo zajedničko izaslanstvo Općine Jasenovac koje je vodila načelnica Marija Mačković s vijećnicima Općinskog vijeća Općine Jasenovac i Udruga branitelja Općine Jasenovac UBOJ, koju je predvodio predsjednik Darko Đilas.

Počast poginulim hrvatskim braniteljima odalo je i zajedničko izaslanstvo braniteljskih udruga i udruga proisteklih iz Domovinskog rata Novske(Ivica Vulić), HVIDR-e, Udruge udovica Grada Novske(Kata Dragić), Hrvatskog časničkog zbora grada Novske i općina Lipovljani i Jasenovac(Dragutin Števinović), izaslanica potpredsjednika Vlade RH i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda, ravnateljica uprave za zatočene i nestale hrvatske branitelje Ivona Paltrinieri, izaslanik načelnika PU sisačko-moslavačke, načelnik PP Novska Jure Klišanin, predsjednik Županijske skupštine Mato Fofić. Počast je kod spomen obilježja odao i zamjenik načelnika Općine Dvor Franjo Juranović, predstavnici Vatrogasne zajednice Općine Jasenovac i predstavnici ostalih udruga s područja Općine Jasenovac.
Obilježavanje je nastavljeno Svetom misom u crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije i sv. Nikole biskupa, koju je predvodio župnik ove župe i dekan novljanskog dekanata Pejo Oršolić.
Svečanu sjednicu otvorio je potpredsjednik Općinskog vijeća Općine Jasenovac Marko Kozić.
Svečanoj sjednici nazočili su općinski vijećnici, predstavnici braniteljskih udruga s područja Jasenovca, Novske i Lipovljana Ivica Vulić i Dragutin Števinović, predsjednik Udruge UBOJ s članovima, predstavnici gradova i općina u SMŽ, Dalibor Bišćan, gradonačelnik Grada Hrvatske Kostajnice, zamjenik načelnika Općine Dvor, Franjo Juranović, predsjednik Općinskog vijeća Općine Hrvatska Dubica Darko Ćorić. Uz župana Ivana Celjaka programu obilježavanja nazočio je i predsjednik Županijske skupštine Mato Fofić, zastupnik u Europskom parlamentu Tomislav Sokol te predstavnici udruga u vatrogastvu, kulturi i sportu s područja Općine Jasenovac.
Nazočnima su se obratili i Darko Đilas, predsjednik Udruge branitelja Općine Jasenovac, te u ime braniteljskih udruga s područja grada Novske Ivica Vulić.
Prošla je godina bila ispunjena brojnim izazovima, istaknula je na Svečanoj sjednici Općinskog vijeća načelnica Marija Mačković
Programom revitalizacije otvaraju nam se brojne mogućnosti kandidiranja projekata za više europskih fondova. Započeli smo i ugovorili više programa u području komunalne, socijalne i društvene infrastrukture, a neki od njih su vezani uz otklanjanje šteta izazvanih potresom“, istaknula je načelnica Mačković.
Povećane su naknade za novorođenčad, sufinancira se nabavka radnih bilježnica za sve osnovnoškolce, izdvaja za 34 učeničke i studentske stipendije, financiraju se troškovi za rad Dječjeg vrtića, u sklopu kojeg je uređeno i dječje igralište. Iz Fonda solidarnosti se obnavlja komunalna infrastruktura (ceste, vodovod). Poljoprivredno industrijska zona dobiva sve veći značaj ulagača.
Značajne obljetnice u novijoj povijesti Općine Jasenovac čestitao je i hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu Tomislav Sokol.
Na svečanoj sjednici Općinskog vijeća Općine Jasenovac župan Ivan Celjak naglasio je, između ostalog, značaj oslobađanja ovoga područja i 28. Obljetnicu VRO „Bljesak“.
Župan Celjak osvrnuo se na obnovu nakon potresa i istaknuo kako se u ovom trenutku u našoj županiji provode najveća ulaganja u Republici Hrvatskoj. Istaknuo je izvrsnu suradnju s Općinom Jasenovac.
Na svečanoj sjednici sudjelovali su i predstavnici udruga u vatrogastvu, kulturi i sportu s područja Općine Jasenovac te stanovnici.
Sudionici obilježavanja Dana općine Jasenovac obišli su i Spomen-sobu hrvatskih branitelja u Jasenovcu, mjesto sjećanja i odavanja počasti hrvatskim braniteljima čiji su životi ugrađeni u temelje slobodne i neovisne Republike Hrvatske.
U kulturno-umjetničkom dijelu programa sudjelovali su KUD „Košutarica” i Udruga za očuvanje kulturne baštine Jasenovac. Uz odrasle članove ove udruge u programu obilježavanja sudjelovali su i najmlađi, Dječja skupina koja djeluje tek nešto više od godinu dana, a iza sebe već ima brojne uspješne nastupe.
Obilježavanje je nastavljeno zajedničkim druženjem uz prigodnu zakusku i tamburaše.