Svečanim misnim slavljem u crkvi u naselju Višnjica obilježen je blagdan sv. Florijana

Vatrogasna zajednica Općine Jasenovac je misnim slavljem u crkvi u naselju Višnjica proslavila svog zaštitnika svetog Florijana koji je i zaštitnik naselja Višnjica. U prepunoj novoizgrađenoj crkvi svetu misu predvodio je župnik Pejo Oršulić, također je na misnom slavlju prisustvovala općinska načelnica Marija Mačković. Vatrogasna zajednica općine Jasenovac u svome sastavu ima 6 dobrovoljnih vatrogasnih društava s oko 350 vatrogasaca, od koji je gotovo 60 operativnih.

Čestitka svim vatrogascima na izvrsnoj suradnji i predanom radu, ali i svim našim vatrogasnim društvima i njihovim članovima koji nesebično pomažu. Oni su dokaz tradicije vatrogastva u našoj Općini i na ponos su svima nama. Općina Jasenovac će i u budućnosti podupirati njihov rad, a svima želimo da ih i dalje čuva njihov nebeski zaštitnik sveti Florijan.

„Prema legendi, sv. Florijan je u doba cara Dioklecijana bio rimski časnik postavljen na visoke dužnosti u Noricumu, jednoj od pokrajina Rimskog Carstva (danas dio Austrije). Kada je, na zapovijed cara, počeo nemilosrdan progon kršćana i u provinciji Noricum, u pogansko svetište pozvan je i Florijan. Zapovijed suca Aquiliusa da prinese žrtvu poganskim bogovima Florijan je odbio zbog kršćanske vjere. Sudac ga je zbog toga dao kazniti, kako bi ga naposljetku bacili u rijeku Enns. Taj dan mučeništva 4. svibnja 304. godine, danas se obilježava kao blagdan svetoga Florijana“.