Župa svetog Antuna Padovanskog u Krapju obilježila je ovih dana svog zaštitnika

Ovogodišnji Dani sv. Antuna Padovanskog započeli su već 10. lipnja bogatim sportskim programom u selu Krapje.

Udruga mladih Krapje je pod nazivom manifestacije "Antunovo u Krapju" održala prvi ženski malonogometni turnir, u turniru su igrale žene i djevojke 7 ekipa. Prijavile su se ekipe iz Udruge "Srce" Puska, Udruga mladih "Krapje", Udruga žena
Tanac, ekipa Moslavina, ekipa Sisak, ekipa Jazavica i ekipa Krapje Udruge 100+. Prvo mjesto na turniru osvojila je ekipa Jazavica, drugo mjesto ekipa Sisak i treće mjesto ekipa Krapje Udruga 100+. Za bogatu gastro ponudu pobrinula se Udruga 100+ pripremom kotlovine i "poderanih gaća", te Lovačko društvo Posavski lovac Krapje podjelom gulaša. Za najmlađe zabava je bila na dječjem napuhancu. Nakon turnira održana je zabavna večer uz pjesmu i ples dugo u noć.

Manifestaciju je podržala Općina Jasenovac, Javna ustanova park Prirode Lonjsko polje i Turistička zajednica Općine Jasenovac.

Pripremu i održavanje manifestacije podržali su i sudjelovali suorganizatori NK "Naprijed" Krapje, Lovačko društvo "Posavski lovac" Krapje, Udruga 100+ i DVD Krapje.

Na sam dana sv. Antuna 13. lipnja u župi Svetog Antuna Padovanskog održana je sveta misa u 11,00 sati, a u 18,00 sveta misa blagoslova djece.

IMG 20230523 WA0004

"Sv. Antun je omiljeni svetac cijelog svijeta u Lisabonu se rodio kao Fernando Sveti Antun Padovanski ime je dobio jer u Padovi počivaju njegovi ostaci, a njegova je kanonizacija najbrža u povijesti jer je u manje od godine dana nakon smrti proglašen svetim Sveti Ante omiljen je svetac u Hrvatskoj, dio gradova mu se s posebnim poštovanjem obraća kao svojem nebeskom zaštitniku, a brojne crkve i župe nose njegovo ime.

Ante je svetac kojeg ljudi diljem svijeta zazivaju zbog tisuću raznih životnih potreba jer je poznat kao spremni pomoćnik u bilo kojoj ljudskoj nevolji. Vjernici u Hrvatskoj svetog Antu slave na tri načina, jedan je slavljenje utoraka, drugi je nošenje njegove medaljice, sličice ili kipića, a treći je darivanje za Kruh svetog Antuna u korist siromaha.Čini se da je ta praksa danas najrašireniji način štovanja sv. Antuna. Postanak te prakse pripisuje se čudu po zagovoru Svetog Ante.

Sveti Ante danas je zaštitnik siromašnih i potlačenih, propovjednika, budućih majki, putnika, ribara, mornara, starih ljudi, žetvi, konja, izgubljenih stvari, pošte, brodoloma, gladovanja Portugala i vjere u Presveti Sakramenat. Na blagdan sv. Ante posebnost je blagoslov djece i cvijeća, ponajviše ljiljana koji se smatraju njegovim cvijetom. Tisuće i tisuće vjernika svakog 13. lipnja okupljaju se u župama svetog Ante diljem zemlje kako bi proslavili blagdan tog sveca."